piątek, 20 grudnia 2013

Choinka



Może w tym roku Wasza świąteczna choinka będzie ozdobiona własnoręcznie robionymi bombkami? Może namówicie rodziców na wspólne tworzenie niepowtarzalnych dekoracji?







piątek, 22 listopada 2013


Mikołaj, bałwan i renifer z rolek po papierze toaletowym
Pora na kolejne zimowe prace plastyczne! Trochę spóźniłam się z publikacją tej notki, ale wiadomo jak to jest tuż przed Świętami.. czasu brak na wszystko.

Oto co w tym roku ozdabiało okolicę około choinkową. Trzy urocze figurki - Mikołaj, bałwan i renifer - wszystkie zrobione z wykorzystaniem rolek po papierze toaletowym.


                Poniżej, krótka informacja jak wykonać poszczególne świąteczne figurki:

1. Mikołaj - Rolkę papieru należy owinąć kawałkiem czerwonej krepiny. Beżową/Pomarańczową krepinę lub wycinankę przyklejamy jako twarz.Czapkę zrobiłam z filcu, pompon i broda to wata. Kożuszek wokół czapki to kawałek białego drucika kreatywnego (pipe cleaner). Ruchome oczy i czerwony nos z plasteliny, i gotowe!

2. Bałwan - Rolkę malujemy białą farbą. Po wyschnięty przyklejamy ruchome oczy, nos z plasteliny i guziki z plasteliny (można też użyć prawdziwych). No i kapelusz z czarnej kartki z bloku technicznego. Z kapeluszem się sporo namęczyłam - wreszcie z małą pomocą - udało się! Warto było, bo prezentuje się naprawdę okazale. Pozwólcie jednak, że nie będę tu opisywać jak powinien powstać.. Może sami wpadniecie na jakiś prosty i efektowny sposób na jego wykonanie. Bałwan elegant dostał też czerwony szal z błyszczącej tasiemki.

3. Renifer (Rudolf) - Instrukcja tutaj. Jak na czerwononosego renifera przystało zrobiłam mu wielki nos ze zgniecionej kuli czerwonej krepiny. Ruchome oczy wyglądają chyba fajniej niż namalowane farbą.


Do wykonania obrazków przedstawiających drzewo o rożnych porach roku zainspirowała mnie ta praca.

***

Obsypane kwiatami wiosenne drzewo to wycięty z brązowej wycinanki pień i korona, która powstała poprzez odciśnięcie na kartce dłoni pomalowanych zieloną farbą. Kwiaty to odciski palców pomalowanych różową i białą farbką.


Drzewo latem: znów pień z wycinanki i odciski dłoni. Trawa i kolorowe kwiaty to odciski paluszków.


Drzewo jesienią ugina się od owoców. Odciśnięte dłonie pomalowane zostały żółtą, ciemnozieloną i brązową farbą - w kolorach jesiennych liści. Jabłka to kulki ulepione ze zmieszanej żółtej i czerwonej plasteliny.


Drzewo zimą ma nie tylko pień wycięty z wycinanki, ale i konary. Śnieg - wata pokrywa gałęzie i ziemię.


piątek, 15 listopada 2013


RENIFER

Rzeczy, których potrzebujesz:
Zwykła papierowa torebka, Jasny papier ozdobny, Czerwony papier brokatowy, Biały i czarny papier, Brązowy drucik kreatywny, Nożyczki, Klej, Zszywacz.

1
Z jasnego papieru ozdobnego wytnij coś na kształt elipsy. Będzie to pyszczek naszego renifera.

2
Z białego papieru wytnij dwa podłużne jajka, na oczy. Dopasuj do nich dwa czarne kółka na źrenice.

3
Naklej białe elementy na przód torebki, a na nich naklej czarne kółka. Oczy gotowe.

4
Na oczy naklej wyciętą w pierwszym kroku elipsę, aby w 1/3 zakrywała oczy naszego renifera.

5
Na środku naklej w miarę duże, czerwone brokatowe kółko. Przecież renifer musi mieć czerwony nos. Bez niego ani rusz.

6
Z brązowych drucików kreatywnych uformuj rogi.

7
Włóż prezent do torebki i zagnij brzegi torebki. Po bokach umieść rogi i przypnij je zszywaczami, aby torebka się nie otworzyła. Gotowe.

KSIĄŻKA KUCHARSKA

Rzeczy, których potrzebujesz:
przepisy, zdjęcia rodziny i gotowych potraw (jeśli tylko je posiadasz), skaner, edytor tekstu, drukarka, koszulki do segregatora, segregator
1
Skontaktuj się z poszczególnymi członkami rodziny i zapytaj, czy mają jakieś dobre przepisy, które chcieliby umieścić w rodzinnej książce kucharskiej. Mogą to być tradycyjne dania (takie, które przyrządzała wasza mama lub babcia) lub coś nowszego, co udało im się ostatnio odkryć.
2
Przeglądnij dostarczone ci przepisy, by wyeliminować te, które się powtarzają. Upewnij się, że każdy przepis zawiera proporcje składników, temperaturę i czas gotowania/pieczenia. Każdemu przepisowi nadaj tytuł (jeśli jeszcze takiego nie posiada).
3
Podziel przepisy na grupy. Wyróżnij wśród nich dania główne, przekąski, przystawki, sałatki, zupy, kanapki, przetwory i desery.
4
Przepisz poszczególne przepisy do edytora tekstu, by nadać im jednolity, spójny wygląd. Wybierz łatwy do przeczytania rozmiar czcionki. Pod każdym przepisem podaj jego autora.
5
Żeby w książce kucharskiej nie było żadnych pustych miejsc, dołącz do niej zdjęcia członków rodziny i gotowych dań. Napisz też krótkie historie na temat danego przepisu (anegdoty na temat przygotowania danego dania, informacje skąd pochodzi itp.). Dzięki tym prostym zabiegom sprawisz, że książka będzie miała jeszcze bardziej osobisty charakter.


piątek, 27 września 2013


Podwórko

Kiedy jesień i szaruga
a na dworze tylko plucha,
 psa by z domu nie wypędził
i marudził czy też ględził,
bawmy się w tworzenie rymów
 niekoniecznie z wen - porywów,
 niekoniecznie poetyckich,
ładnych, pięknych wręcz gotyckich
 Niech to będą rymy proste
 byle skoczne i radosne.


 

piątek, 20 września 2013

Jesień



 W Karzełkowie Jesień Złota

Wieczorami chłodem wionie,
I już jakby krótsze dni,
A w zielonej drzew koronie
Pierwszy listek złotem lśni.

Słonko, chociaż nadal grzeje,
Ale jakby już nie tak,
Chociaż każdy ma nadzieję,
Że wciąż jeszcze lato trwa.

Melancholijna Pani Jesień
Już pierwsze znaki daje nam
I babie lato wiatr gdzieś niesie,
I smętniej w trawie świerszcz już gra.
Melancholijna Pani Jesień
Powoli jest już blisko tak,
Melancholijna Pani Jesień
Przelotnym ptakom daje znak.

W calutkim lesie i na łąkach
Powoli się zaczyna ruch,
Do wtóru jeszcze bąk wciąż brzdąka,
Lecz już na niebie gęsi sznur.

A słonko nisko i wciąż niżej,
I coraz cichszy ptaków śpiew;
Pożegnań pora coraz bliżej
Z tymi, co muszą ruszać w rejs.